Güvenlik Bariyer Sistemleri

Araç veya personel girişlerini düzenlemek, yapı girişlerinde koruma ve kontrol noktaları oluşturmak ve bine önü araç parklarının önüne geçmek amacıyla hazırlanmış elektrik motorlu sistemlere bariyer sistemi adı verilir. Gündelik yaşamda en sık karşılaştığımız bariyer sistemi otomatik kollu park bariyer sistemidir.

Otomatik Bariyer Sistemi Çeşitleri

Bariyer sistemleri;

  • Otomatik Kollu park bariyer sistemi
  • Mantar Bariyer sistemi
  • Zincir bariyer sistemi olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Otomatik Kollu Park Bariyer Sistemi

Gelişmiş yazılımsal komut sistemleri sayesinde personel devam kontrol sistemleri (PDKS) ile entegre olarak çalışabilen otomatik kollu park bariyer sistemi elektrik motoru bulunan bir kol sistemi yazılımının sistem içerisinde yer alan çipe gönderdiği hareket komutları vasıtası ile çalışmaktadır. Bu sistem isteğe bağlı olarak uzaktan kumanda başta olmak üzere, buton kontrolü, KGS,OGS, Proximity gibi kart okuyucu sistemleri ve diğer tüm doğrudan geçiş sistemleri ile birlikte kullanılabilir. Genellikle otoyolların girişinde yer alan KGS, OGS gibi sistemlerde kullanılan otomatik kollu park sistemleri ülkemizde başkaca birçok alanda da kullanılmaktadır. Örneğin kurumsal firmalar PDKS bağlamında hem otopark girişlerinde bu sistemi kullanmaktadır. Ayrıca şehir merkezlerinde belediyeler ve özel sektör tarafından işletilen ücretli otoparklar da bu sistemi kullanmaktadır.

Mantar Bariyer Sistemi

Çoğunlukla araç trafiğine kapatılmış caddelerde kullanılan mantar bariyer sistemleri aynı zamanda güvenliğin üst seviyede tutulması gereken alışveriş merkezlerinde ve bina önlerinde kullanılan bir bariyer sistemidir. Uzaktan kumanda, kart okuma, saat uygulaması veya buton kontrolü ile kullanılabilen mantar bariyerlerin sıvı basıncı vasıtası ile çalışan hidrolik motorlu ve hava basıncı vasıtası ile çalışan pnömatik motorlu modelleri mevcuttur. Devlet kurumları gibi güvenlik ihtiyacının üst düzeyde olduğu yapılarda kullanılan mantar bariyer sistemleri istenilen boy ve genişlikte üretilebilmektedir.

Zincir Bariyer Sistemi

Zincirin gerilerek yeri serilmesi prensibi ile çalışan zincir bariyer sistemleri otomatik kollu ve mantar bariyer sistemleri ile kapatılamayan alanlar için kullanılmaktadır. Her ne kadar çok fazla tercih edilmese de zincir bariyer sistemleri kullanılabileceği alanların genişliği ve düşük maliyeti sebebiyle hala kullanımı olan bir bariyer çeşididir.